Ouders die worstelen met de vraag wanneer en hoe hun kind een eerste smartphone krijgt, krijgen er een nieuw hulpmiddel bij. Onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit Amsterdam hebben samen met telecomprovider Odido de app Startphone ontwikkeld. De toepassing moet kinderen stapsgewijs leren omgaan met een smartphone, terwijl ouders begeleiding en overzicht houden.
De introductie van Startphone komt op een moment waarop het gebruik van smartphones en sociale media door kinderen volop ter discussie staat. Ouders worden steeds vaker geconfronteerd met vragen over schermtijd, online veiligheid en sociale druk vanuit de omgeving. Tegelijkertijd verschillen adviezen over smartphonegebruik sterk en zoeken veel gezinnen naar praktische handvatten.
Volgens onderzoek onder ouders van kinderen tussen de 10 en 15 jaar voelen veel ouders zich verantwoordelijk voor de online veiligheid van hun kinderen, maar missen zij vaak voldoende kennis en hulpmiddelen om die rol goed in te vullen. Een ruime meerderheid van de ouders geeft aan meer te willen doen om hun kinderen online te beschermen.
Smartphone groeit mee met ontwikkeling kind
Startphone is ontwikkeld als gratis Android-app die een bestaande smartphone omvormt tot een aangepaste kindvriendelijke omgeving. Daarbij worden functies niet direct volledig beschikbaar gemaakt, maar in verschillende fases vrijgegeven.
Kinderen beginnen met basisfuncties zoals bellen en berichten sturen. Naarmate zij ouder worden en meer digitale ervaring opdoen, krijgen zij toegang tot extra mogelijkheden, waaronder apps, sociale functies en meer zelfstandigheid. Ouders kunnen daarbij zelf bepalen welke functies worden toegevoegd of beperkt.
De ontwikkelaars benadrukken dat het niet gaat om maximale controle, maar juist om begeleiding. Het uitgangspunt is dat digitale vrijheid stapsgewijs wordt opgebouwd en aansluit bij de leeftijd en ontwikkeling van het kind.
Wetenschappelijke basis
De app is gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek naar smartphonegebruik, sociale media en de ontwikkeling van kinderen en jongeren. Volgens de betrokken onderzoekers is digitaal opgroeien geen kwestie van alles toestaan of alles verbieden, maar van het vinden van een geleidelijke overgang naar zelfstandigheid.
Daarom werkt Startphone met vier verschillende ontwikkelfases. Die lopen van een basisniveau gericht op bereikbaarheid en veiligheid tot een niveau waarbij jongeren vrijwel alle mogelijkheden van een reguliere smartphone kunnen gebruiken.
Beschikbaar voor alle gezinnen
Een opvallend kenmerk van Startphone is dat de app niet gekoppeld is aan een specifiek abonnement of telecomprovider. Daardoor kunnen ook gezinnen die geen klant zijn van Odido gebruikmaken van de oplossing. Daarnaast werkt de app op bestaande Android-smartphones, waardoor ook oudere toestellen opnieuw kunnen worden ingezet.
Fotobijschrift: Startphone werd officieel gelanceerd tijdens een inhoudelijke bijeenkomst in Nieuwspoort in Den Haag in aanwezigheid van beleidsmakers, maatschappelijke organisaties, en wetenschappers. Op de foto v.l.n.r. Tisha van Lammeren, Gerdine Keijzer-Baldé, Ina Koning en Wouter van den Bos.